Bine aţi venit, Vizitator
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: sabau  
Forum » Turbina Gravitationala » legea grupurilor cu parghii de ordin zero » Grupuri cu parghi de ordin zero (Grupuri cu parghi de ordin zero)
Grupuri cu parghi de ordin zero
sabauData: Joi, 2014-08-14, 7:18 PM | Mesaj # 1
General-locotenent
Grup: Moderatori
Status: Offline
Invenţiile, conf. fig. 1, fig. 2, fig. 2/A si fig. N/2, demonstreaza felul in care trebuie sa fie manipulate 8 puncte materiale pentru a realiza un grup cu 8 parghii de ordin zero, fara brat scurt. Sau se poate realiza un grup cu 8 parghii de ordin 1, cu orice lungime a bratului scurt, dar c-un castig de lucru mecanic gratuit mai mic.
Pentru prima data in era noastra s-a descoperit grupuri cu parghii de ordin zero, si de ordin 1, dovedite cu inventia mileniului III cu teorie si calcule estimative.
Aceasta afirmatie este dovedita in lincurile:
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/pirghie....0..html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/demonst....ca.html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/turb%20....ta.html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/descrie....ro.html

georgeData: Sâmbătă, 2015-09-26, 10:05 AM | Mesaj # 166
Locotenent
Grup: Utilizatori
Citat sabau ()
Citez un fragment de lapagina nr. 1, link: http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/Perpetu....le.html
Cateva precizari privind cele doua faze din mesajul #432.
“… Structura de rezistenta a inventiei mileniului III, este o creatiestiintifica si din punct de vedere stiintific are structura de reziztenta 4 legitati noi in fizica si foloseste pentru functionare grupuri cu forte neconservative (grupuri cu parghii de ordin 0). Inventia utilizeaza pentru functionare entitatea excentricitatii permanente care are locatia in cadranul 1 in sens trigonometric, este oscilanta, aproape fixa, intr-un dreptunghi cu lungimea paralela cu axa 0y si latimea paralela cu axa 0x. Entitatea excentricitatii permanente practic nu exista decat ipotetic (cu toate ca actioneaza real in sistem), fiind descrisa si in lucrarea cu titlul *Demonstratie grafica*. Inventia este neconventionala, atipica la fel ca si structura ei de rezistenta.

Turbinelegravitationale inainte de deblocare pentru functionare are structura metalica a celor opt chesoane conservativa si greutatile de pe circumferinta cu energie potentiala. Dupa deblocare in timpul functionarii prin manipularea celor 16 greutati egale conf. inventie cele 8 chesoane prin rotire isi schimba caracterul intr-un caracter distinctiv si devin 8 parghii de ordin zero iar cele 8 greutati de pe circumferinta sunt 8 forte neconservative care rotesc turbina gravitatonala. In tot timpul functionarii campul gravitational al pamantului conservativ (din afara sistemului de parghii) atrage cele 8 greutati de pe circumferinta (8 forte neconservative) care produce lucru mecanic gratuit (conservativ) la arborele turbinei gravitationale care interactioneaza cu exteriorul prin multiplicator si generatoare (deci utilizeaza alt drum in exteriorul sistemului neconservativ).

Numai in acest mod prin interactiunile lor reciproce (conservativ/ neconservativ/ conservativ) ajunge in echilibru structura neconservativa (a celor 8 parghii de ordin zero) cu structura fortelor conservative si pentru prima data in era noastra se realizeaza implementarea grupurilor cu forte neconservative intr-un sistem conservativ cu castig de energie mecanica gratuita. Cele 8 forte neconservative, inaintea deblocarii au energie potentiala, Ep = mgh, dupa deblocare au datorita miscarii energie cinetica.

Intrebari:
-Entitatea excentricitatii permanente este o forta neconservativa?
-Entitatea excentricitatii permanente, grupurile cu parghii de ordin zero si grupurile cu forte neconservative reprezinta in timpul functionarii cele 8 greutati de pe circumferinta, conf. fig. 1, fig. 2 si fig. N/2? 
-cele 8 parghii de ordin zero si cele 8 forte neconservative au aceleasi atributii?

contraData: Miercuri, 2015-10-07, 9:04 PM | Mesaj # 167
Sergent
Dle georgeAi raspunsurile solicitate
si in lucrarea cu titlul *Demonstratie grafica*, si raspuns partial chiar in
mesajul #179 postat de tine

Dleinventator,
de ce nu ai folosit titlul grupuri cu forte
neconservative si pentru grupuri cu parghii de ordin zero?

sabauData: Vineri, 2015-10-23, 1:05 AM | Mesaj # 168
General-locotenent
Citat contra ()
Dleinventator, de ce nu ai folosit titlul grupuri cu forte
neconservative si pentru grupuri cu parghii de ordin zero?

Pentru ca, 
grupurile cu forte neconservative sunt:
grupuri cu parghii de ordin zero precum si grupurile cu parghii de ordin 1, citez un fragment de la pag. nr 1 din link: http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/pirghie....0..html

"... Aceasta inventie este actionata de grupuri cu forte neconservative (grupuri cu parghii de ordin zero sau de ordin 1) care nu sunt compatibile cu Legile lui Newton precum si cu a doua Lege a Termodinamicii.
Grupurile de forte neconservative cu entropie controlata 99.9% (grupurile cu parghii de ordin zero) are legea lor de sine statatoare, cu titlul Legea I. Sabau pentru grupuri cu forte neconservative cu entropie controlata 99.9% ..."

georgeData: Luni, 2015-10-26, 2:12 PM | Mesaj # 169
Locotenent
Citat sabau ()
Pentru ca, grupurile cu forte neconservative sunt:
grupuri cu parghii de ordin zero precum si grupurile cu parghii de ordin 1, citez un fragment de la pag. nr 1 din link: http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/pirghie....0..html

Citez de la pagina nr. 3, link:
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/descriere.ro.html

In raport cu cele 8 parghii de ordin 0 din sistemul deschis si cele doua parghii de ordin 2 realizate in exteriorul sistemului deschis, conf. inventie, se dimensioneaza roata dintata a turbinei gravitationale.

La inventie se realizeaza si grupuri cu parhii de ordin 2, de ce nu sunt mentionate in citat?

sabauData: Luni, 2015-11-09, 9:58 AM | Mesaj # 170
General-locotenent
Citat george ()
La inventie se realizeaza si grupuri cu parhii de ordin 2, de ce nu sunt mentionate in citat?

Cele 2 parghii de ordin 2 sunt realizate in afara celor 8 parghii de ordin zero sau de ordin 1, conf. inventie fig. 1, fig. 2 si fig. N/2, conf, linkuri:

georgeData: Duminică, 2015-11-15, 10:40 AM | Mesaj # 171
Locotenent
Deci, cele 2 parghii de ordin 2 fructifica ce produce cele 8 paghii din sistemul deschis, alta noutate in domeniu?

sabauData: Luni, 2015-11-23, 10:04 AM | Mesaj # 172
General-locotenent
Citat george ()
Deci, cele 2 parghii de ordin 2 fructifica ce produce cele 8 paghii din sistemul deschis, alta noutate in domeniu?
Da.
Pana in prezent nu exista niniun mecanism, ansamblu, dispozitiv, turbina etc care sa realizeze la arbore in timpul functionarii doua parghii de ordin 2.
Cele afirmate mai sus sunt dovedite cu teorie si calcule in lincurile: 

georgeData: Vineri, 2015-11-27, 11:11 AM | Mesaj # 173
Locotenent
Citat sabau ()
Pana in prezent nu exista niniun mecanism, ansamblu, dispozitiv, turbina etc care sa realizeze la arbore in timpul functionarii doua parghii de ordin 2.

Cele doua parghii de ordin 2, din afara sistemului deschis semihibrid, ce atributii au?

sabauData: Sâmbătă, 2015-12-05, 11:58 AM | Mesaj # 174
General-locotenent
Citat george ()Cele doua parghii de ordin 2, din afara sistemului deschis semihibrid, ce atributii au?

-Creste turatia de la arborele turbinei gravitationale de la una rotatie/minut la 10 rot/min.
-Creste lucrul mecanic de la arborele turbinei gravitationale.

Ex. de calcul estimativ (subevaluat) cu formula pârghiei de ordin 0 (cu brat scurt ipotetic): 
Calcule ptr multiplicatorul de turatie:
F1’ = Lucrul mecanic de la arborele turbinei roteste pinionul multiplicatorului datorita parghiei de ordin 2;
b1’ = 0.13m (raza pinionului) ;
b2’ = 1,3m (raza rotii dintate montata pe arborele turbinei);
F1’ = (F2’*b2’) : b1’ ; (41160000N*1.3m) = 53508000Nm;

53508000: 0.13 = 411600000N sau ~41160000kg (1kg*9.8=9.8N=~10N), bruscheazasubit turbina. 
Si din aceasta cauza este strict necesara PRIMA PROBA inaintea probelor functionale. 
Calcule ESTIMATIVE, detalii link: 

Calculam ESTIMATIV castigul de energie electrica aproape gratuit conf. inventie: 
M (general) = 9550*1(kw)/3000(rpm) = 3,18(Nm)  
P = M*n/9550 = (…) kw  
Momentul fortei = 53508000Nm. 
Castigul de energie electrica = 53508000(Nm)*10(rpm)/9550 =56029(kw) = ~56 MW.

georgeData: Sâmbătă, 2015-12-19, 10:15 AM | Mesaj # 175
Locotenent
Citat sabau ()
-Creste turatia de la arborele turbinei gravitationale de la una rotatie/minut la 10 rot/min.
-Creste lucrul mecanic de la arborele turbinei gravitationale.

Si aceste 2 afirmatii sunt noutati in domeniu, de ce nu le dovedesti practic cu o miniturbina?

sabauData: Marţi, 2015-12-29, 11:51 AM | Mesaj # 176
General-locotenent
Citat george ()
Si aceste 2 afirmatii sunt noutati in domeniu, de ce nu le dovedesti practic cu o miniturbina?
Realizarea rudimentara a unei miniturbine poate duce la un castig nesemnificativ sau chiar la pierderi. Acest lucru este dovedit cu calcule la paginile 11 si 12 link: 
Pentru a avea un castig semnificativ la o miniturbina, chiar si cu o fabricare primitiva raza utila trebuie sa fie de cel putin 1.2 m si diametrul de cel putin 2.5 metri. Cu o turbina, conf. inv. fig. 1, fig. 2 si fig. N/2, cu o raza utila de 6 metri si greutatea de 8000 kg se poate castiga ~3000 KWh. Castigul este dvedit cu teorie si calcule si pe link: 

georgeData: Vineri, 2016-01-15, 11:26 AM | Mesaj # 177
Locotenent
Citat sabau ()
Pentru a avea un castig semnificativ la o miniturbina, chiar si cu o fabricare primitiva raza utila trebuie sa fie de cel putin 1.2 m si diametrul de cel putin 2.5 metri. Cu o turbina, conf. inv. fig. 1, fig. 2 si fig. N/2, cu o raza utila de 6 metri si greutatea de 8000 kg se poate castiga ~3000 KWh. Castigul este dvedit cu teorie si calcule si pe link: http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/demonst....ca.html
Castigul este fabulos, dovedit cu teorie si calcule, de ce nu face nimeni o miniturbina?

contraData: Luni, 2016-01-18, 9:23 AM | Mesaj # 178
Sergent
Dle. George,
De ce nu realizati dvs o miniturbina?

antiprostieantisabauData: Luni, 2016-01-18, 9:51 AM | Mesaj # 179
Soldat
Grup: Blocat
Domnule, nu stiu de ce nu construieste george o miniturbina, dar pot sa iti spun de ce nu construiesc eu una!
a) OSIM a refuzat sa ii acorde brevet de inventie.
b) Academia Romana i-a comunicat ca trebuie sa probeze ori prin realizare practica deoarece afirmatiile lui sunt CONTRARE cunostintelor actuale pe care se bazeaza activitatea umana,
c) "teoria" lui este plina de greseli gramaticale, erori de logica si emana o lipsa profunda de cunoastere a principiilor mecanicii fizice actuale,
d) mai multi oameni printre care profesori si ingineri i-au explicat si demonstrat cu legi ale fizicii si calcule ca GRESESTE.
Nu am chef sa arunc banii pe fereastra construind un dispozitiv care NU va produce mai multa energie decat consuma si pentru care sabau nu ma va despagubi. Oricum, cand NU va functiona o sa spuna ca nu a fost construit cum trebuie pentru ca nu am inteles eu vreo smecherie! Sa construiasca EL, pe banii LUI !
Apropo: cine are bani de aruncat poate sa ii construiasca turbina fara nici o problema: fiind refuzata brevetarea de catre OSIM, "inventia" este "la liber": poate fi realizata de catre oricine doreste!
Se gasesc investitori? (nici macar nu trebuie sa tratati cu sabau, puteti face ce vreti cu teoria lui)

antiprostieantisabauData: Luni, 2016-02-01, 8:43 AM | Mesaj # 180
Soldat
Grup: Blocat
Eu mi-am spus parerea si mi-am aratat motivele. Sabau poate sa creada ce vrea. Trebuie sa adaug ceva despre "inventie" si asa-zisa protectie: In regulamentul din 18 Aprilie 2003 de aplicare a legii 64/1991 privind brevetele de inventie, publicat in Monitorul Oficial 348 din 22 mai 2003 se specifica privind Aplicabilitatea industriala (Regula 37, punctul C, paragraful 3):
Citat
Nu are aplicabilitate industriala inventia revendicata avand ca obiect un dispozitiv sau un procedeu a carui presupusa functionare este in mod evident contrara legilor fizicii, cum ar fi un mecanism de tip perpetuum mobile.

Deci, dragi investitori, indiferent de ce crede Sabau, legea interzice OSIMului sa ii acorde brevet cata vreme pomeneste  de "perpetuum mobile", parghii de ordin 0", " lucru mecanic multiplu", care nu sunt compatibile cu legile curente ale fizicii.
Deci, are protectie ZERO, chiar daca el da bani de fiecare data ca sa ii fie re-evaluata cererea de brevet. :)
Incapacitatea lui Sabau de a se conforma cerintelor legale privind forma si fondul cererilor de brevete este o asigurare permanenta ca nu se va breveta niciodata. Sabau este ignorant in ceea ce priveste legea si din cauza asta arunca aiurea bani pe fereastra cand depune cerere de brevet dupa cerere desi legea interzice clar brevetarea perpetuum-urilor mobile. Nu il opreste nimeni sa creada ca daca o sa depuna cereri pana la moarte i se va acorda ilegal un brevet dar ... asta e doar problema lui.

[SPAM]
Raspunsul inventatorului:
Aceeasi minciuna repetata fara dicernamant, inventia este protejata incepand din anul 1993 continuu, ultima reinregistrare este cu nr. a 2015 00463 / 02.07.2015, la care au inceput procedurile OSIM pentru brevetare sau respingere. Cine cunoste procedurile de brevetare de la OSIM stiu faptul ca inventia este protejata din anul 1993 cand a fost prima data protejata.

Inventia nu este un perpetuum mobile. Inventia este un perpetuum mobile autoalimentat conf. fig. 1, fig. 2 si fig. N/2.

Inventatorul are două invenţii brevetate, dvs cate inventii brevetate aveti?  Inventiile mele brevetate sunt:
–Brevet de invenţie nr. 103644   ’’Îmbinare prin jontare a grinzilor’’  publicat la data de 22.09.1993.
–Brevet de invenţie nr. 104221 ’’Procedeu de fixare a unui ansamblu de lagăr, în construcţii metalice’’ publicat la data de 22.11.1993.

Daca nu dovedesti ceea ce afirmi sau daca mesajele fi-vor pe langa subiect se vor sterge.

Adăugat (2016-01-23, 3:16 PM)
---------------------------------------------
Nu inteleg! Ce vrei sa iti dovedesc? Ca un perpetuum mobile autoalimentat este tot un perpetuum mobile sau ca legea interzice brevetarea in Romania a acestui tip de dispozitive?

Raspunsul inventatorului:
perpetuum mobile si perpetuum mobile autoalimentat nu se pot compara pentru ca sunt distincte.
Perpetuum mobile foloseste pentru functionare numai forta de gravitatie si are castig nesemnificativ.

Perpetuum mobile autoalimentat foloseste pentru functionare doua surse: forta de gravitatie pentru a rotii turbina (cu castig de lucru mecanic gratuit in prima faza) si energie electrica pentru a ridica cele doua greutati in faza a doua conf. inventie fig. 1 si fig. N/2, cu castig de energie electrica foarte mare.
Invata ce nu stii, si abia dupa ce sti pune intrebari ...

Adăugat (2016-01-25, 3:40 PM)
Sabau, doar pentru ca tu ai ales sa iti numesti varianta ta de perpetuum mobile ca fiind "autoaliomentat" nu inseamna ca este altceva decat un perpetuum mobile. Legea nu face distinctie intre diferite tipuri de perpetuum mobile ci le trateaza pe toate la fel: cu respingerea brevetarii.

[SPAM]

Raspunsul inventatorului, citez:
“PERPÉTUUM MÓBILE loc., s.n. 1. Dispozitiv fizico-chimic capabil să funcționeze efectuând lucru mecanic sau producând energie, fără să primească energie din exterior.”

Perpetuum mobile autoaliomentat primeste energie electrica din exterior conf. inventie.

Adăugat (2016-01-27, 3:35 PM)
Domnule, afirmatiile dumitale privind functionarea turbinei nu au nici un fel de relevanta din punctul de vedere al legislatiei romanesti (si internationale). Un perpetuum mobile "autoalimentat" este tot un perpetuum mobile,
dupa cum un caine vopsit in roz si cu proteza auditiva este tot un caine.

[SPAM]

Adăugat (2016-01-28, 2:47 PM)
[SPAM]

Adăugat (2016-02-01, 8:43 AM)
Domnule, asa de tare va este teama ca cineva ar putea construi un model experimental al turbinei si ca ar putea observa ca nu functioneaza incat imi stergeti in mod continuu mesajele?
Oricine poate construi turbina in scop stiintific. Este permis de lege si nu au obligatia de sa va ceara permisiunea!
Doar utilizarea cu scop comercial este interzisa. De ce va este teama? Adevarul va sperie?

Forum » Turbina Gravitationala » legea grupurilor cu parghii de ordin zero » Grupuri cu parghi de ordin zero (Grupuri cu parghi de ordin zero)
Căutare: