Bine aţi venit, Vizitator
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Arhiva - doar pentru citit
Moderatorul forumului: sabau  
Forum » Turbina Gravitationala » Legea excentricitaţii permanente » Excentricitate permanenta (Excentricitate permanenta)
Excentricitate permanenta
sabauData: Joi, 2014-08-14, 6:53 PM | Mesaj # 1
General-locotenent
Grup: Moderatori
Status: Offline
Excentricitatea permanenta este realizata cu grupuri de forte neconservative, care nu are: un moment al fortei  de sens contrar, pereche actiune-reactiune, echilibru dinamic etc.
Pentru prima data in era noastra se poate realiza artificial cel putin 2 excentricitati  permanente (si cel putin 3 entitati excentrice) in interiorul unui cerc, acesta afirmatie este dovedita cu inventia mileniului lll. Cele  cel putin 3 entitati ale excentricitaţii permanente actioneaza aidoma unui punct material purtator de masa adimensionala, localizat in interiorul cercului (la infrastructura turbinei gravitationale mixte). Felul in care se poate realiza artificial cel putin 2 excentricitati  permanente si cel putin 3 entitati excentrice in interiorul unui cerc sunt detaliate in :
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/legile%....te.html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/turb%20....ta.html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/demonst....ca.html

odragosData: Vineri, 2014-12-05, 2:37 PM | Mesaj # 136
Locotenent colonel
Grup: Blocat

Citat
Dle odragos,
in cele 7-8 minute ai realizat o figura cu locatia celor 8 greutati pe
circumferinta insotite de comentarii neadecvate inventiei.

Te rog, indica figura (desenul) pe care afirmi ca l-as fi realizat.

sabauData: Vineri, 2014-12-05, 2:52 PM | Mesaj # 137
General-locotenent
Citat odragos ()
Citat
Dle odragos,
in cele 7-8 minute ai realizat o figura cu locatia celor 8 greutati pe
circumferinta insotite de comentarii neadecvate inventiei. Citat odragos: Te rog, indica figura (desenul) pe care afirmi ca l-as fi realizat.

Citez din mesajul # 129:
Citat odragos: Ioane, daca textul sau desenele tale ar fi fost clare, nu ai mai fi avut nevoie de zeci de pagini pentru a descrie (foarte slab, lipsit de concizie si chiar contradictoriu) un mecanism cu o miscare simpla. 
Tie ti-a luat 20 de ani si zeci de pagini. Mie mi-a luat doar 7-8 minute si 4 propozitii. 

Raspuns sabau: Figurile dvs sunt pe forumuri diverse. Pentru a le posta pe acest forum aveti nevoie de un link care sa includa teoria si figurile de care faceti vorbire.

Calculele, teoria si schitele mele se pot accesa si pe linkurile: 

http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/imagini.html 

Dle Dr ing odragos,
din linkurile redactate mai sus postati fiecare calcul sau fragment presupus GRESIT, analizati in mod minuntios presupusele greseli, pentru a scoate in evidenta fiecare PRESUPUSA ineptie, si motivati cu argumente clare si logice fiecare PRESUPUSA prostie, daca nu o faceti dovediti faptul ca nu intelegeti inventia sau ati mintit in mesajul # 131, sau va depaseste capacitatea mentala.

odragosData: Vineri, 2014-12-05, 3:07 PM | Mesaj # 138
Locotenent colonel
Incapacitatea ta de a intelege ceva (orice) nu inceteaza sa ma uimeasca.
Daca ai reusit sa ma citezi, incearca sa si citesti si sa intelegi ce scrie acolo. Nu m-am referit la nici un fel de desen al meu pe care l-as fi facut ci numai la 4 propozitii.
Anterior te intrebasem daca veri sa iti fac si un desen.

Citat
Daca Da, esti de acord sa fac si un singur desen care sa exprime corect toate
pozitiile pentru figurile 1 si N/2? Eu cred ca se poate sa treci totul
intr-un singur desen.
Daca fac acest desen, il vei posta aici?
Pentru ca mi-ai raspuns ca desenele tale sunt super extraordinar de clare (nu sunt) nu m-am obosit sa fac nici un alt desen.
In ce priveste alte desene poatate cu alte ocazii pe alte formuri pentru a sustine alte afirmatii, nu vad de ce incerci sa le amesteci cu descrierea curenta.
Probabil din rea vointa sau nestiinta.

Daca ai spus ca textul este corect, iti pot demonstra ca se poate atasa si un desen care sa le inlocuiasca pe cele doua ale tale. Scopul meu aici este sa iti demonstrez ca nu este necesar sa scrii 350 de pagini pentru a exprima clar si corect o idee.
Daca iti este teama ca as putea face un desen mai clar sau mai corect decat desenele tale, atunci te inteleg.

sabauData: Vineri, 2014-12-05, 8:35 PM | Mesaj # 139
General-locotenent
Citat odragos ()
Daca ai spus ca textul este corect, iti pot demonstra ca se poate atasa si un desen care sa le inlocuiasca pe cele doua ale tale. Scopul meu aici este sa iti demonstrez ca nu este necesar sa scrii 350 de pagini pentru a exprima clar si corect o idee. Daca iti este teama ca as putea face un desen mai clar sau mai corect decat desenele tale, atunci te inteleg.

Pentru calcule estimative AFIRM inca odata schitele mele sunt foarte bune, conform inventie.

Schitele mele au fost realizate intentionat ATIPICE pentru a proteja inventia pana la iregistrarea ei la OSIM.

Schitele mele fi-vor utilizate de proiectant numai pentru a intelege inventia.

Desenul dvs nu ma intereseaza, am mai spus si repet faptul ca acest forum nu se plueaza cu poze sau desene, dar puteti cu un link sa va etalati desenul (creat de dvs) la inceputul sau sfarsitul textului.

Pana acum ai dovedit numai faptul ca nu ai inteles teoria celor 4 legitati noi in fizica.

Astept calculele dvs numai si numai la faza a doua asa cum am afirmat si in mesajul anterior # 138.

Asa cum am promis voi raspunde cu contraARGUMENTE si cu calcule adecvate inventiei.

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 3:28 PM | Mesaj # 140
General-locotenent
Citat odragos ()
Asa cum am spus, esti un mincinos si un calomniator. Stergi sau modifici mesajele celor care nu sunt de acord cu tine astfel incat argumentele lor solide contra "inventiei" tale sa nu poata fi citite, dupa care
afirmi ca nimeni nu ar fi gasit erori grave in logica si calculele tale.
De asemenea, ai nerusinarea de a atribui celor cu care discuti afirmatii
pe care ei nu le-au facut niciodata si pe urma comentezi ca si cum ei ar
fi comis vreo greseala.
Pana cand nu vei renunta la aceste actiuni mizerabile nu voi mai discuta nimic cu tine si ma voi limita la postarea
acestui mesaj.

Citat odragos ()Daca ai spus ca textul este corect, iti pot demonstra ca se poate atasa si un desen care sa le inlocuiasca pe cele doua ale tale. Scopul meu aici este sa iti demonstrez ca nu este necesar sa scrii 350 de pagini pentru a exprima clar si corect o idee. Daca iti este teama ca as putea face un desen mai clar sau mai corect decat desenele tale, atunci te inteleg.

Dle Dr ing odragos,
scopul tau este sa DENIGREZI inventatorul asa cum ai procedet si la celelalte forumuri.

Afirmatiile si evaluarile tale cu comentarii fara argumente pertinente sunt NULE.

Pentru calcule estimative AFIRM inca odata schitele mele sunt foarte bune, conform inventie.

Schitele mele au fost realizate intentionat ATIPICE pentru a proteja inventia pana la iregistrarea ei la OSIM.

Schitele mele fi-vor utilizate de proiectant numai pentru a intelege inventia.

Desenul dvs nu ma intereseaza, am mai spus si repet faptul ca acest forum nu se plueaza cu poze sau desene, dar puteti cu un link sa va etalati desenul (creat de dvs) la inceputul sau sfarsitul textului.

Pana acum ai dovedit numai faptul ca nu ai inteles teoria celor 4 legitati noi in fizica.

Astept calculele dvs numai si numai la faza a doua asa cum am afirmat si in mesajul anterior # 138.

Asa cum am promis voi raspunde cu contraARGUMENTE si cu calcule adecvate inventiei.

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 4:06 PM | Mesaj # 141
General-locotenent
Citat odragos: Ioan Sabau, esti un mincinos si un calomniator. Stergi sau modifici mesajele celor care nu sunt de acord cu tine astfel incat argumentele lor solide contra "inventiei" tale sa nu poata fi citite, dupa care afirmi ca nimeni nu ar fi gasit erori grave in logica si calculele tale. De asemenea, ai nerusinarea de a atribui celor cu care discuti afirmatii pe care ei nu le-au facut niciodata si pe urma comentezi ca si cum ei ar fi comis vreo greseala. Pana cand nu vei renunta la aceste actiuni mizerabile nu voi mai discuta nimic cu tine si ma voi limita la postarea acestui mesaj.

Dle odragos,
citez mesajul # 138 poate raspundeti la subiectul pe care il OCOLITI, stiind faptul ca calculele TALE sunt ERONATE.

Dovoada ca esti LAS este faptul ca  NU raspunzi cu argumente la raspunsurile postate de inventator mesajelor TALE.

"... Dle odragos,
si la acest mesaj ati EVITAT raspunsul cu argumente, oare de ce?

Citat
 odragos ()Ioane, cum se numeste lumea aia in care zici tu ca ai argumente clare si logice: Tara Viselor?
Citat sabau: Lumea argumentelor este si in linkurile din mesajul # 130, pe care le citez:

Dle Dr ing odragos,
din linkurile redactate mai sus postati fiecare calcul sau fragment presupus GRESIT, analizati in mod minuntios presupusele greseli, pentru a scoate in evidenta fiecare PRESUPUSA ineptie, si motivati cu argumente clare si logice fiecare PRESUPUSA prostie, daca nu o faceti dovediti faptul ca nu intelegeti inventia sau ati mintit in mesajul # 131, sau va depaseste capacitatea mentala.

Acest fragment a fost postat pe diverse forumuri si pana in prezent nu ati analizat ADECVAT inventiei niciun calcul sau fragment denigrat de dvs.

Citez partial si mesajul # 130 la care ai raspuns pe laga subiect:

"...Dle odragos in cele 7-8 minute ai realizat o figura cu locatia celor 8 greutati pe circumferinta insotite de comentarii neadecvate inventiei.

Iarasi ai GRESIT, nu sunt cateva zeci de pagini, inventia cu lucrarile care o sustin inclusiv cele 4 legitati noi in fizica sunt pestre 350 de pagini.

A
m inceput acumularea de cunostinte necesare pentru realizarea obiectivului propus din anul anul 1970, am terminat inventia mileniului III in anul 1993 si am inregistrat lucrarea la OSIM cu nr. 443 din 29.03.1993.

Deci numai pana la inregistrarea inventiei sunt ~23 de ani + ~21 de ani pana in prezent = ~44 de ani de munca + servici (numai intr-un atelier de proiectate si tehnologie peste 26 de ani in calitate de tehnolog la UMT, cea mai mare intreprindere din TIMISOARA)

Figurile mele sunt corecte si clare pentru calcule estimative.

Figurile tale au locatia greutatilor de pe circumferinta, numai si numai atat, PUNCT.

Cauta pe forumuri si cu un link poti sa le popularizezi (etalezi) si pe acest forum sustinandu-le cu teoria dvs infantila, abia astept s-o desfintez iarasi cu argumente clare si logice.

Incepem analiza fazei a doua unde coboara 7 greutati (cu numai 7 inaltimi) si in acelasi timp se ridica cele doua greutati conf. inventie si fig. 1.

La faza a doua figura dvs trebuie sa aiba pe circuferinta numai 7 greutati la care sunt numai 7 inaltimi conf. inventie si fig. 1.

Atentie! Figura dvs este compatibila cu inventia numai daca are 7 greutati pe circumferinta cand se ridica cele doua greutati.

Astept linkul cu figurile dvs., impreuna cu argumente adecvate inventiei. ..."

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 4:40 PM | Mesaj # 142
General-locotenent
Citat odragos: Ioan Sabau, esti un mincinos si un calomniator. Stergi sau modifici mesajele celor care nu sunt de acord cu tine astfel incat argumentele lor solide contra "inventiei" tale sa nu poata fi citite, dupa care afirmi ca nimeni nu ar fi gasit erori grave in logica si calculele tale. De asemenea, ai nerusinarea de a atribui celor cu care discuti afirmatii pe care ei nu le-au facut niciodata si pe urma comentezi ca si cum ei ar fi comis vreo greseala. Pana cand nu vei renunta la aceste actiuni mizerabile nu voi mai discuta nimic cu tine si ma voi limita la postarea acestui mesaj. 

Dle odragos, 
citez mesajul # 138 poate raspundeti la subiectul pe care il OCOLITI, stiind faptul ca calculele TALE sunt ERONATE. 

Dovoada ca esti LAS este faptul ca  NU raspunzi cu argumente la raspunsurile postate de inventator mesajelor TALE.

"... Dle odragos, 

Citat
 odragos ()Ioane, cum se numeste lumea aia in care zici tu ca ai argumente clare si logice: Tara Viselor? 
Citat sabau: Lumea argumentelor este si in linkurile din mesajul # 130, pe care le citez: 

Dle Dr ing odragos, 

Acest fragment a fost postat pe diverse forumuri si pana in prezent nu ati analizat ADECVAT inventiei niciun calcul sau fragment denigrat de dvs. 

"...Dle odragos in cele 7-8 minute ai realizat o figura cu locatia celor 8 greutati pe circumferinta insotite de comentarii neadecvate inventiei. 

Iarasi ai GRESIT, nu sunt cateva zeci de pagini, inventia cu lucrarile care o sustin inclusiv cele 4 legitati noi in fizica sunt pestre 350 de pagini. 

A
m inceput acumularea de cunostinte necesare pentru realizarea obiectivului propus din anul anul 1970, am terminat inventia mileniului III in anul 1993 si am inregistrat lucrarea la OSIM cu nr. 443 din 29.03.1993. 

Deci numai pana la inregistrarea inventiei sunt ~23 de ani + ~21 de ani pana in prezent = ~44 de ani de munca + servici (numai intr-un atelier de proiectate si tehnologie peste 26 de ani in calitate de tehnolog la UMT, cea mai mare intreprindere din TIMISOARA)

Figurile tale au locatia greutatilor de pe circumferinta, numai si numai atat, PUNCT. 

Cauta pe forumuri si cu un link poti sa le popularizezi (etalezi) si pe acest forum sustinandu-le cu teoria dvs infantila, abia astept s-o desfintez iarasi cu argumente clare si logice. 

Incepem analiza fazei a doua unde coboara 7 greutati (cu numai 7 inaltimi) si in acelasi timp se ridica cele doua greutati conf. inventie si fig. 1. 

La faza a doua figura dvs trebuie sa aiba pe circuferinta numai 7 greutati la care sunt numai 7 inaltimi conf. inventie si fig. 1

Atentie! Figura dvs este compatibila cu inventia numai daca are 7 greutati pe circumferinta cand se ridica cele doua greutati. 

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 4:44 PM | Mesaj # 143
General-locotenent

Dle odragos DOVEDESTE ce AFIRMI, citez mesajul # 138 poate raspundeti la subiectul pe care il OCOLITI, stiind faptul ca calculele TALE sunt ERONATE.  

"... Dle odragos,  

Citat

Dle Dr ing odragos,  

A

La faza a doua figura dvs trebuie sa aiba pe circuferinta numai 7 greutati la care sunt numai 7 inaltimi conf. inventie si fig. 1.  

odragosData: Sâmbătă, 2014-12-06, 5:06 PM | Mesaj # 144
Locotenent colonel
Ioan Sabau, esti un mincinos si un calomniator.
Stergi sau modifici mesajele celor care nu sunt de acord cu tine astfel incat argumentele lor solide contra "inventiei" tale sa nu poata fi citite, dupa care afirmi ca nimeni nu ar fi gasit erori grave in logica si calculele tale.
De asemenea, ai nerusinarea de a atribui celor cu care discuti afirmatii pe care ei nu le-au facut niciodata si pe urma comentezi ca si cum ei ar fi comis vreo greseala.
Pana cand nu vei renunta la aceste actiuni mizerabile nu voi mai discuta nimic cu tine si ma voi limita la postarea acestui mesaj.

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 6:38 PM | Mesaj # 145
General-locotenent

Dle odragos DOVEDESTE ce AFIRMI, citez mesajul # 138 poate raspundeti la subiectul pe care il OCOLITI, stiind faptul ca calculele TALE sunt ERONATE.   

"... Dle odragos,   

Citat

Dle Dr ing odragos,   

A

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 6:40 PM | Mesaj # 146
General-locotenent
Citat odragos Nu te obliga nimeni sa analizezi ambele faze in acelasi mesaj. Ai calculele la faza 2 in mesajul 51. Nu are rost sa dou copy-paste aiurea. Argumentul este ca lucrul mecanic nu se calculeaza cu inaltimea obiectului, pentru ca asa obtii valoarea energiei potentiale, ci cu distanta pe care obiectul s-a deplasat pentru ca asa se calculeaza lucrul mecanic.
Iti recomand sa incepi cu faza 1, adica cu inceputul.

Raspuns sabau: Calculele dvs sunt ERONATE neadecvate inventiei si am raspuns la mesaj # 48 cu mesaj #49, 55 etc la aceasta tema. Formula L=mgh nu include si energia consumata de multiplicator si generatoare, din aceasta cauza sunt necesare inaltimile medii care se pot accesa pe link: http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/turb%20....ta.html 
Citat odragos: Calcululenergieicedate de cele 7 greutati care coboara in faza a doua
EG1'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(9.516[m]-9.187[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.329[m]=25819.92
EG2'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(8.203[m]-7.875[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.328[m]=25741.44
EG3'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(6.891[m]-6.563[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.328[m]=25741.44
EG4'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(5.579[m]-5.251[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.328[m]=25741.44
EG5'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(4.267[m]-3.938[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.329[m]=25819.92
EG6'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(2.955[m]-2.625[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.33[m]=25898.4
EG7'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(1.641[m]-1.312[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.329[m]=25819.92
Calculul energiei consumata din reteaua electrica pentru a urca cele doua greutati in faza a doua
EG8'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(0[m]-5.25[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*-5.25[m]=-412020
EG8''=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(5.25[m]-10.5[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*-5.25[m]=-412020

Raspuns Sabau: calcule la FAZA A DOUA, adecvate inventiei mileniului III.
1 – sunt cuplate la arborele turbinei multiplicatorul de turatie si cele doua generatoare.
2 –se ridica greutatea de la altitudinea minima spre centrul turbinei conf. inv. si fig. 1.

3 –se calculeaza numai intervalul de cel mult 25% dintr-un CICLU in care se ridica cele doua greutati si castigul de la cele 7 greutati care coboara. Cele 2 greutati sunt ridicate cu energie electrica din afara sistemului deschis si nu afecteaza in niciun fel cele 7 greutati care coboara, in acelasi interval de timp in faza a doua, deoarece intre ele nu exista interactiune (ambele operatii, in faza a doua, au actiune distincta si nu se influenteaza reciproc).

Cand se ridica G8 inspre centrul turbinei, cele 7 greutaticoboara in continuare si intervalul de cel mult 25% (cele 5.6 grade) si parcurge inaltimea de ~0.328m, care este de la faza a doua, conf. inventie. Cele 7 greutati au o inaltime medie de 1.5m (10.5/7=1.5m). In momentul cand cele 7 greutati cobora, si consuma inaltimea de h = ~0.328m si intervalul de
timp in care se produce faza a doua din ciclu, in acelasi interval de timp (de cel mult 25%  se ridica si greutatea G8 in centrul turbinei, conf. fig. 1.

Cand ajunge greutatea G8 in centrul turbinei, in acelasi moment incepe alt ciclu cu 8 greutati pe circumferinta si urmeaza a se ridica greutatea G7 inspre centrul turbinei.

Energia cedata de cele 7 greutati, conf. inventie si fig. 1, este de: 8000(kg)*1.5(m)*7(buc)*9.8 = 823200J. Inaltimea medie la cele 7 inaltimi este de 1.5m (10.5/7=1.5). Energia pierduta (consumata) de cele 2 greutati care se ridica conf. inventie si fig. 1, este de: 16000(kg)*5.25(m)*9.8 = 823200J. Inaltimea celor doua greutati este de 10.5m (10.5/2 = 5.25).

Se face diferenta si rezulta: [
8000(kg)*5.74875(m)*8(buc)*9.8] =3605616J – 823200J = 2782416J castig continuu GRATUIT. Castigul gratuit de lucru mecanic este ~2700000J in tot timpul functionarii, la fiecare ciclu. Acest castig de energie (lucru mecanic) de 2700000J este si ratia progresiei aritmetice.

Rog raspunsul dvs sa fie cu ARGUMENTE la fiecare aliniat din acest mesaj si voi raspunde cu CONTRAargumente.

sabauData: Sâmbătă, 2014-12-06, 6:57 PM | Mesaj # 147
General-locotenent
Citat odragos Nu te obliga nimeni sa analizezi ambele faze in acelasi mesaj. Ai calculele la faza 2 in mesajul 51. Nu are rost sa dou copy-paste aiurea. Argumentul este ca lucrul mecanic nu se calculeaza cu inaltimea obiectului, pentru ca asa obtii valoarea energiei potentiale, ci cu distanta pe care obiectul s-a deplasat pentru ca asa se calculeaza lucrul mecanic.
Iti recomand sa incepi cu faza 1, adica cu inceputul.

Raspuns sabau: Calculele dvs sunt ERONATE neadecvate inventiei si am raspuns la mesaj # 48 cu mesaj #49, 55 etc la aceasta tema. Formula L=mgh nu include si energia consumata de multiplicator si generatoare, din aceasta cauza sunt necesare inaltimile medii care se pot accesa pe link:http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/turb%20....ta.html
Citat odragos: Calcululenergieicedate de cele 7 greutati care coboara in faza a doua
EG1'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(9.516[m]-9.187[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.329[m]=25819.92
EG2'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(8.203[m]-7.875[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.328[m]=25741.44
EG3'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(6.891[m]-6.563[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.328[m]=25741.44
EG4'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(5.579[m]-5.251[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.328[m]=25741.44
EG5'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(4.267[m]-3.938[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.329[m]=25819.92
EG6'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(2.955[m]-2.625[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.33[m]=25898.4
EG7'=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(1.641[m]-1.312[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*0.329[m]=25819.92
Calculul energiei consumata din reteaua electrica pentru a urca cele doua greutati in faza a doua
EG8''=8000[kg]*9.81[m/s^2]*(5.25[m]-10.5[m])=8000[kg]*9.81[m/s^2]*-5.25[m]=-412020

1 – sunt cuplate la arborele turbinei multiplicatorul de turatie si cele doua generatoare.
2 –se ridica greutatea de la altitudinea minima spre centrul turbinei conf. inv. si fig. 1.

3 –se calculeaza numai intervalul de cel mult 25% dintr-un CICLU in care se ridica cele doua greutati si castigul de la cele 7 greutati care coboara. Cele 2 greutati sunt ridicate cu energie electrica din afara sistemului deschis si nu afecteaza in niciun fel cele 7 greutati care coboara, in acelasi interval de timp in faza a doua, deoarece intre ele nu exista interactiune (ambele operatii, in faza a doua, au actiune distincta si nu se influenteaza reciproc).

Cand se ridica G8 inspre centrul turbinei, cele 7 greutaticoboara in continuare si intervalul de cel mult 25% (cele 5.6 grade) si parcurge inaltimea de ~0.328m, care este de la faza a doua, conf. inventie. Cele 7 greutati au o inaltime medie de 1.5m (10.5/7=1.5m). In momentul cand cele 7 greutati cobora, si consuma inaltimea de h = ~0.328m si intervalul de
timp in care se produce faza a doua din ciclu, in acelasi interval de timp (de cel mult 25%  se ridica si greutatea G8 in centrul turbinei, conf. fig. 1.

Cand ajunge greutatea G8 in centrul turbinei, in acelasi moment incepe alt ciclu cu 8 greutati pe circumferinta si urmeaza a se ridica greutatea G7 inspre centrul turbinei.

Energia cedata de cele 7 greutati, conf. inventie si fig. 1, este de: 8000(kg)*1.5(m)*7(buc)*9.8 = 823200J. Inaltimea medie la cele 7 inaltimi este de 1.5m (10.5/7=1.5). Energia pierduta (consumata) de cele 2 greutati care se ridica conf. inventie si fig. 1, este de: 16000(kg)*5.25(m)*9.8 = 823200J. Inaltimea celor doua greutati este de 10.5m (10.5/2 = 5.25).

Se face diferenta si rezulta:
 [8000(kg)*5.74875(m)*8(buc)*9.8] = 3605616J – 823200J = 2782416J castig continuu GRATUIT. Castigul gratuit de lucru mecanic este ~2700000J in tot timpul functionarii, la fiecare ciclu. Acest castig de energie (lucru mecanic) de 2700000J este si ratia progresiei aritmetice.

Rog raspunsul dvs sa fie cu ARGUMENTE la fiecare aliniat din acest mesaj si voi raspunde cu CONTRAargumente.

tudorData: Luni, 2014-12-08, 2:10 PM | Mesaj # 148
Colonel
Citat sabau ()
D - Legile lui Newton precum si a doua Lege a Termodinamicii (Legea entropiei) nu se poate utiliza la grupurile de forte neconservative cu entropie controlata 99.9%. Legile lui Newton sunt partial compatibile cu turbinele gravitationale.
Dle tudor Legile lui Newton sunt valabile numai cu fortele CONSERVATIVE.

Raspuns sabau: afirmatiile dvs fara contraargumente sunt nule si se sterg. Am lasat 2 dintre ele pentru a dovedii cele afirmate in acest mesaj.

[SPAM]Citat tudor: "... eroarea D7: faceti afirmatii despre compatibilitatea legilor lui Newton desi nu cunoasteti aceste legi

eroarea D8: vorbiti despre forte conservative desi habar nu aveti ce inseamna acest lucru 

cu respect, Tudor

Adăugat (2014-12-08, 2:10 PM)
---------------------------------------------
pentru vizitatorii care vor sa vada argumentele mele unde nu pot fi sterse de abuzurile de aici:
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_a/1-1-0-2
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_b/1-1-0-3
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_c/1-1-0-4
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_d/1-1-0-5
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_e/1-1-0-6 ..."

sabauData: Marţi, 2014-12-09, 1:50 AM | Mesaj # 149
General-locotenent
Citat tudor ()
eroarea D8: vorbiti despre forte conservative desi habar nu aveti ce inseamna acest lucru
Raspuns sabau: aveti ocazia sa dovediti ce afirmati in citatul de mai sus deoarece calculele postate mai jos se refera la forte conservative din afara sistemului si un grup cu 8 forte neconservative.
Comentariile dvs cu vorbe goale fara fond sunt NULE. Incearca sa raspunzi cu argumente logice numai la subiect.

Formula L=mgh nu include si energia consumata de multiplicator si generatoare, din aceasta cauza sunt necesare inaltimile medii care se pot accesa pe link:http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/turb%20....ta.html

Se face diferenta si rezulta:
 [8000(kg)*5.74875(m)*8(buc)*9.8] = 3605616J – 823200J = 2782416J castig continuu GRATUIT. Castigul gratuit de lucru mecanic este ~2700000J in tot timpul functionarii, la fiecare ciclu. Acest castig de energie (lucru mecanic) de 2700000J este si ratia progresiei aritmetice.

tudorData: Marţi, 2014-12-09, 1:32 PM | Mesaj # 150
Colonel
a-ti promis ca nu veti sterge raspunsurile mele ca sa le vada toata lumea nu fiti las si lipsit de onestitate
Citat sabau ()
D - Legile lui Newton precum si a doua Lege a Termodinamicii (Legea entropiei) nu se poate utiliza la grupurile de forte neconservative cu entropie controlata 99.9%. Legile lui Newton sunt partial compatibile cu turbinele gravitationale.
Dle tudor Legile lui Newton sunt valabile numai cu fortele CONSERVATIVE.

acest aliniat contine 8 erori:

eroarea D1: va referiti la legile lui Newton desi nici macar nu le cunoasteti continutul

eroarea D2: va referiti la legea a doua a termodinamicii desi nu ii cunoasteti continutul

eroarea D3: faceti afirmatii despre aplicabilitatea legilor fizicii desi nu cunoasteti legile respective

eroarea D4: afirmati ca aveti forte neconservative in turbina desi vi sa explicat deja ca fortele de greutate sunt conservative

eroarea D5: vorbiti de entropie desi vam demonstrat ca ceea despre ce faceti vorbire nu poate fi entropie

eroarea D6: vorbiti de controlul la 99.9% unei cantitati pe care singur afirmati ca nu se poate masura

eroarea D7: faceti afirmatii despre compatibilitatea legilor lui Newton desi nu cunoasteti aceste legi

cu respect, Tudor

Adăugat (2014-12-09, 1:32 PM)
---------------------------------------------
pentru vizitatorii care vor sa vada argumentele mele unde nu pot fi sterse de abuzurile de aici:
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_a/1-1-0-2
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_b/1-1-0-3
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_c/1-1-0-4
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_d/1-1-0-5
http://gravity.ucoz.ro/publ/analiza_aliniat_e/1-1-0-6

Forum » Turbina Gravitationala » Legea excentricitaţii permanente » Excentricitate permanenta (Excentricitate permanenta)
Căutare: